کلینیک تخصصی و فوق تخصصی چشم درمانگاه جوادالائمه افسریه

توصیه های قبل و بعد از عمل

توصیه های قبل و بعد از عمل
1395-10-21

1- چند روز قبل و بعد از عمل از استفاده ازمواد آرايشي در اطراف چشمها و مژه‌ها خودداري نموده و شب قبل از عمل با شستشوي صورت و اطراف چشمها،‌ آنها را كاملاً‌ تميز نمائيد. حتي بهتر است شب قبل از عمل دوش گرفته و سر و صورت خود را با شامپو و صابون كاملاً تميز كنيد.

2- در صورت استفاده از كنتاكت لنز نرم يا سخت بايد مدتي قبل از معاينه و نيز قبل از عمل آنها را از چشم خود خارج كنيد. اين مدت در مورد لنزهاي نرم، حدود يكهفته و در مورد لنزهاي سخت، حدود دو هفته ميباشد. بايستي توجه داشته باشيد كه عدم استفاده از لنز قبل از معاينات چشم نيز ضرورت دارد.

3- هر گونه بيماري داخلي از قبيل بيماريهاي روماتيسمي، ديابت،‌ حساسيت و غيره و نيز هرگونه بيماري چشمي از قبيل انسداد مجراي اشكي، ترشح چشم، شورة مژه‌ها، خشكي چشم، ورم ملتحمة بهاره، آب سياه و غيره را كه به آن مبتلا ميباشيد به پزشك خود اطلاع دهيد. ضمناً استفادة مداوم از هر داروئي از قبيل كورتون را نيز به اطلاع پزشك خود برسانيد و نيز در صورت شيردهي يا باردار بودن پزشك خود را در جريان قرار دهيد.

4- استفاده از هرگونه عطر و ادكلن و مواد معطر هنگام عمل ميتواند با تأثيرگذاري بر روي دستگاه ليزر،‌ نتيجة عمل جراحي شما را تغيير دهد. لذا از هيچگونه مواد معطر در هنگام عمل استفاده ننمائيد.

5- در صورتي كه از از گيره سر استفاده مي كنيد ، قبل از عمل گيره سر خود را خارج نموده و وسايلي مانند تلفن موبايل خود را همراه نداشته باشيد.

توصيه ها و اقدامات حين عمل

عمل جراحي تحت بيحسي موضعي و فقط با قطرة بيحس‌كننده انجام مي شود ، اين گونه بيحسي براي عمل كاملاً كفايت كرده و عمل بدون درد خواهد بود. ضمناً عمل بصورت سرپائي بوده و شما نياز به بستري شدن نداريد.

قبل از عمل دو تا سه بار قطره در چشم شما چكانده مي شود و پلك‌هاي شما ضد عفوني مي شود . سپس روي تخت قرار مي گيريد. در اين مرحله بايستي همكاري لازم را با پزشك خود بنمائيد و به توصيه‌هاي او گوش دهيد و ضمناً هيچگونه نگراني نداشته باشيد ، چرا كه پزشك معالج شما همة مراحل را كنترل مي كند و نيز كارهائي را كه شما بايد انجام دهيد به شما گوشزد ميكند.

در هنگام عمل به شما توصيه مي شود كه به چراغهاي مخصوصي نگاه كنيد كه بايد اينكار را بخوبي انجام داده و چشم خود را تكان نداده و ثابت نگاه داريد. اين كار در ابتدا ممكن است براي شما مشكل باشد ولي كم‌كم چشم شما به نورهاي اطراف عادت مي كند و شما قادرخواهيد بود همكاري لازم را بعمل آوريد. بنابراين هيچگونه هيجان و نگراني از اين مسئله نداشته باشيد. پس از آنكه پلكهاي شما با دستگاه مخصوص باز شد، يك حلقة مكنده روي چشما شما قرار ميگيرد تا اولاً چشم شما را ثابت نگاه داشته و ثانياً فشار چشم شما را باندازة كافي بالا ببرد. در اين مرحله ممكن است ديد شما كاملاً‌ تار شود كه جاي هيچگونه نگراني نيست، چون پس از برداشتن آن، ديد شما كاملاً باز خواهد گشت.

پس از آن، دستگاهي بنام ميكروكراتوم بر روي يك حلقه قرار گرفته و با يك حركت سريع رفت و برگشتي، لاية نازكي را از روي قرنية شما برميدارد. سپس حلقه و ميكروكراتوم از چشم شما خارج ميشود. در اين مرحله نوبت به انجام ليزر ميرسد و همكاري شما بسيار مهم است. بايستي به چراغهائي كه گفته ميشود كاملاً نگاه كنيد.

بلافاصله پس از آن، اشعة ليزر به چشم تابانده ميشود و تا چند ثانيه (بستگي به ميزان شمارة‌ چشم شما) ادامه دارد. شروع و ادامة ليزر با صداي مخصوص همره است كه نگران آن نباشيد. پس از انجام ليزر، لاية برداشته شده بدون نياز به بخيه مجدداً روي قرنية شما قرار ميگيرد و عمل خاتمه پيدا ميكند.

اقدامات و مراقبتهاي بعد از عمل

بلافاصله يا ظرف چند ساعت پس از عمل، چشم شما توسط پزشك معالج معاينه خواهد شد. ممكن است نياز به شستشوي مجدد چشم داشته باشيد كه اين كار توسط پزشك شما انجام خواهد شد. در صورت نياز و صلاحديد، جهت بهبودي سريعتر محل عمل، يك لنز نرم كه لنز پانسماني ناميده ميشود در چشم شما قرار خواهد گرفت و در روزهاي بعد برداشته خواهد شد. لذا در اين رابطه هيچگونه نگراني نداشته باشيد چرا كه براي چشم شما مشكلي پيش نيامده است. ضمناً‌ تا چند ساعت و حتي تا روز بعد ممكن است سوزش، آبريزش و درد داشته باشيد كه اين مسئله جاي هيچگونه نگراني نيست. حتي ممكن است چشم شما كاملاً تار باشد كه اين مسئله در ساعات و روزهاي اول طبيعي بوده و ديد شما بمرور زمان باز خواهد گشت. پس از عمل در چشم شما لكه‌هاي قرمز خوني ظاهر ميشود كه تا چند روز و يا چند هفته بعد برطرف مي‌گردد. علاوه بر مسائل فوق به نكات ذيل نيز توجه نمائيد:

1- از قطره‌هايي كه تجويز شده تا مدتي كه توصيه شده استفاده نمائيد. اين مدت براي ليزيك حدود يك هفته خواهد بود ولي در مورد PRK معمولاً تا چند هفته ميباشد.

2- از مالش و خارش چشمها بمدت يكماه خودداري كنيد.

3- از بكاربردن مواد آرايشي در اطراف و داخل چشمها بمدت دوهفته خودداري كنيد.

4- تا 2 روز پس از عمل بصورت خود آب نزنيد و تا 2 الي 4 هفته از شناكردن خودداري كنيد.

5- تا 2 الي 3 روز پس از عمل از استحمام خودداري كنيد و پس از آن نيز مواظب باشيد آب و شامپو داخل چشم شما نشود. اگرچه استفاده از شامپوهاي بچه الزامي نميباشد ولي استفاده از اين شامپوها تا چندهفته بعد از عمل شايد مناسبتر باشد.

6- در روزهاي اولية عمل در موقع خواب از تماس چشمها با بالش خودداري كنيد.

7- استفاد از عينك آفتابي، اگرچه الزامي نيست ولي در روزهاي اولية بعد از عمل به شما كمك زيادي خواهد كرد و حساسيت به نور را در شما بهبود خواهد بخشيد، لذا استفاده از اين عينكها پس از عمل توصيه ميگردد.

8- پس از عمل ليزيك معمولاً درد، كم تا متوسط خواهد بود ولي استثنائاً بعضي از بيماران آبريزش، سوزش و درد شديد خواهند داشت كه در صورت وجود اين مشكلات در چند ساعت اولية پس از عمل هيچگونه نگراني نخواهد بود و بايستي كه آنرا تحمل كنيد. ولي در صورت نگراني با پزشك خود تماس حاصل نمائيد.

9- پس از عمل PRK درد نسبتاً‌ شديد خواهد بود و ديد شما تا چند روز كاملاً تار ميباشد كه جاي نگراني نبوده و پس از چند روز بهبودي حاصل ميشود. حتي ممكن است تا 2 روز بعد از عمل قادر به بازكردن چشمها نباشيد.

10- معمولاً روز پس از عمل ليزيك چشم شما آرام بوده و كاملاً‌ باز خواهد شد و حدود 70 تا 80 درصد ديد شما بدست خواهد آمد. احساس تاري ديد،‌ مه‌آلودگي و بخصوص كاهش ديد نزديك تا مدتي پس از عمل طبيعي بوده و ظرف چند روز و حتي ممكن است ظرف چند ماه برطرف شود. همچنين پخش نور و حساسيت به نور گاهي پس از عمل وجود دارد كه بتدريج برطرف خواهد شد. پس از ليزيك چند ساعت استراحت در منزل كافي بوده و ميتوانيد از روز بعد از عمل فعاليتهاي طبيعي روزانه و كار خود را شروع نمائيد. در صورتي كه ديد شما تار نبوده و مناسب باشد ميتوانيد مطالعه كرده و يا تلويزيون تماشا كنيد و كاركردن با چشم محدوديتي نخواهد داشت.

11- انجام فعاليتهاي جسمي و ورزش از روز بعد از عمل ليزيك ميتواند شروع شود و در اين زمينه هيچگونه محدوديتي وجود ندارد. ولي از انجام فعاليتهايي كه احتمال ضربة مستقيم به چشم داشته باشد، پرهيز نمائيد.

12- تعيين شمارة چشم شما بطور دقيق در روزهاي اول پس از عمل ممكن است مقدور نباشد، لذا در اين رابطه به اندازه‌گيريهاي ثبت شده در پرونده حساس نبوده و به آنها اهميت ندهيد. شمارة چشم شما تا چند روز پس از عمل متغير بوده و رو به بهبود خواهد بود.

13- پس از عمل نياز به رعايت رژيم غذايي خاصي نبوده و روزه گرفتن نيز بلامانع است.

14- رانندگي در روزهاي اول پس از عمل ممكن است مشكل باشد. بخصوص در هنگام تاريكي هوا، لذا تا مدتي با احتياط كامل رانندگي كنيد.

15- هرگونه سؤال ديگري را با پزشك خود در ميان بگذاريد و در صورت مراجعه به چشم پزشك اعلام كنيد كه تحت عمل ليزيك قرار گرفته‌ايد چرا كه با معاينه ممكن است عمل چشم شما قابل تشخيص نباشد.

ارسال شده در بدون عنوان