کلینیک تخصصی و فوق تخصصی چشم درمانگاه جوادالائمه افسریه

درمان ماكولاي ديابتي

درمان ماكولاي ديابتي
1395-10-08

 

ديابت مي تواند موجب تجمع مايع زير و يا روي ماكولا (مركز ديد در شبكيه ) شده كه منجر به التهاب ماكولا مي شود كه در اصطلاح پزشكي به آن ادم گفته مي شود. ادم ماكولاي ديابتي ممكن است موجب اختلال در ديد مركزي يا تاري ديده شود .

اگر ادم، مركز ماكولا ( يا همان فووآ) را درگير نكرده باشد درمان ليزري مي تواند نشت را كاهش داده و مانع از تار شدن ديد شود. اما اگر ادم به مركز ماكولا اثر گذاشته باشد، درمان ليزري در بهبود افت ديد بي فايده است. هم اكنون براي اين نوع ادم ماكولا روشهاي درماني در دسترس است. لوسنتيس (Lucentis) يك فاكتور ضد رشد عروقي است (Anti-VEGF) كه مي تواند موجب كاهش ادم ماكولا و بهبود ديد مركزي فرد شود. عملكرد داروهاي Anti-VEGF بر اساس بلوك كردن اثرات فاكتور رشد (VEGF) است كه در تشكيل و نشت عروق خوني نقش دارد. دارو هاي Anti-VEGF رشد عروق خوني جديد را متوقف كرده و به كاهش ادم ماكولا كمك مي كنند. لوسنتيس به صورت تزريق در داخل سفيدي چشم وارد چشم شده و ممكن است بيش از يك تزريق در دوره هاي ماهيانه براي رسيدن به بهترين اثر نياز باشد.

 

محدوديت هايي براي استفاده از لوسنتيس در ادم ديابتي ماكولا وجود دارد كه به ميزان اثر ادم بر ماكولا بستگي دارد و پزشك معالج مي تواند در رابطه با مناسب بودن اين روش درماني براي چشم فرد تصميم گيري كند.

ارسال شده در مقاله های پزشکی