کلینیک تخصصی و فوق تخصصی چشم درمانگاه جوادالائمه افسریه

مقاله های پزشکی


گل مژه (Stye | Hordeolum)
1395-10-08

گل مژه یکی از بیماریهای شایع پلک است که می تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. گل مژه به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمز رنگ درلبه یا نزدیکی لبه پلک تظاهر می کند. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجاد می شود. تماس دست آلوده با چشم (به خصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک (بلفاریت) از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل مژه می شوند.

3240

ارسال شده در مقاله های پزشکی

تنبلی چشم یا آمبلوپی
1395-10-08

تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) که در حدود 3% از افراد دیده می شود زمانی رخ می دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی پیدا نکند. این اختلال که معمولا در یک چشم دیده می شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می دهد.

3238


نور هراسی (Photophobia)
1395-10-08

نور هراسی یا ترس از نور نوعی احساس مرتبط با درد است که در برخی از حالت‌های چشمی رخ می دهد. در این حالت فرد احساس می‌کند که با نگاه کردن به نور دچار درد می‌شود به همین دلیل تمایل دارد که پلک‌ها را در حالت نیمه بسته نگه دارد و در محیط نیمه تاریک قرار بگیرد. شایعترین علت‌های نور هراسی بیماری‌های قرنیه و التهاب‌های داخل چشمی (یووییت) است. گاهی بیماری‌های دیگر مثل میگرن، مننژیت و و خونریزی داخل جمجمه نیز می‌توانند نور هراسی ایجد کنند.

3236

ارسال شده در مقاله های پزشکی

بوتوکس
1395-10-08

تزریق بوتوکس یکی از روش هایی است که امروزه به فراوانی جهت صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود. چین و چروک های ناشی از اخم که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شود و چروک های اطراف چشم که در موقع خنده ظاهر می شود تا حد زیادی پس از تزریق بوتوکس محو می گردد. این نوع چروک ها عمدتاً ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی است. تزریق بوتوکس با کاهش توانایی انقباض این عضلات باعث کم شدن این چروک ها می شود.

3234

ارسال شده در مقاله های پزشکی

چرا معاینه چشم اهمیت دارد؟
1395-10-08

دو تصور غلط در مورد معاینه چشم وجود دارد. یکی این است که اگر خوب می بینید نیازی به معاینه چشم ندارید و دیگری اینکه “تست بینایی” که حدت بینایی را با استفاده از تابلو های مخصوص اندازه گیری می کند (مشابه تست های بینایی که در هنگام اخذ گواهینامه رانندگی انجام می شود) همان معاینه چشمی است با اسمی دیگر. اما باید توجه داشت که چشم پزشک در واقع علاوه بر تست بینایی، چشم شما را از نظر بیماری های دیگری نیز که ممکن است علایم زودرس نداشته باشند ولی نیاز به درمان زودرس دارند معاینه می کند. بنابراین معاینه کامل چشمی بسیار بیشتر از یک تست بینایی است.

3232

ارسال شده در مقاله های پزشکی

درمان ماكولاي ديابتي
1395-10-08

 

ديابت مي تواند موجب تجمع مايع زير و يا روي ماكولا (مركز ديد در شبكيه ) شده كه منجر به التهاب ماكولا مي شود كه در اصطلاح پزشكي به آن ادم گفته مي شود. ادم ماكولاي ديابتي ممكن است موجب اختلال در ديد مركزي يا تاري ديده شود .

3228

ارسال شده در مقاله های پزشکی

ديابت در چشم
1395-10-08

ديابت مي تواند به چند طريق بر چشم اثر بگذارد.

 

  1. رتينوپاتي ديابتي : جدي ترين درگيري چشم وابسته به ديابت درگيري شبكه­ي عروق خوني تغذيه كننده­ي شبكيه است، به اين حالت (بيماري) رتينوپاتي ديابتي گفته مي شود. كه در مراحل اوليه و ديد نرمال است و فرد شكايت بينايي ندارد اما اگر رتينوپاتي ديابتي پيشرفت كند مي تواند موجب انسداد رگ هاي خوني در شبكيه شود در اين حالت چشم براي ايجاد و رشد عروق جديد تحريك مي­شود و پروسه اي به نام نئوواسكولاريزيشن (رشد عروق جديد) رخ مي دهد. 3226
ارسال شده در مقاله های پزشکی

شالازیون (Chalazion) چیست؟
1395-10-08

شالازیون برجستگی کوچکی در لبه یا نزدیک لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه است؛ اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می کند و توده متورمی در لبه یا ضخامت پلک باقی می ماند. اندازه این برجستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگتر یا کوچکتر شود. گاهی اوقات شالازیون از ابتدا فقط به صورت یک توده برجسته ظاهر می شود و با درد و قرمزی همراه نیست.

3223


قرمزی چشم بعد از شنا در استخر
1395-10-08

روزهای گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شنا کردن است. هر چند شنا از جمله ورزش هایی نیست که آسیب های چشمی یکی از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنیس، بیس بال، …) ولی قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا کردن بویژه در استخر یکی از مسایلی است که بسیاری با آن مواجه اند. ولی آیا باید نگران این مسیله بود؟ خیر. قرمزی پس از شنا در استخر سبب آسیب درازمدت نمی شود.

3221

ارسال شده در مقاله های پزشکی

افتادگی پلک (پتوز)
1395-10-07

پتوز چیست؟

به افتادگی پلک فوقانی پتوز گفته می شود. این افتادگی ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوز می تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی بطور کامل مسدود نماید. 3218

ارسال شده در مقاله های پزشکی

انحراف چشم (استرابیسم یا لوچی)
1395-10-07

استرابیسم چیست؟

استرابیسم نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است. این ناهمگونی ممکن است واضح بوده و یا آنکه صرفاً بعضی اوقات وجود داشته باشد. در حالیکه یک چشم مستقیماً به سمت جلو نگاه می­کند چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین چرخیده است. چشم چرخیده بعضی اوقات به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و بر عکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می­شود.

3216

ارسال شده در مقاله های پزشکی

بلفارواسپاسم (Blepharospasm)
1395-10-07

بلفارواسپاسم به معنای پلک زدن غیر ارادی یا بسته شدن غیر ارادی پلک ها است. بلفارواسپاسم یک عارضه پیش رونده عصبی است که بیشتر در زنان میانسال و سالمند اتفاق می‌افتد. شایعترین شکل بلفارواسپاسم،” بلفارواسپاسم خود به خودی خوش خیم” (Benign Essential Blepharospasm) است که به صورت بسته شدن مکرر غیر ارادی پلک ها تظاهر می کند.

3214

ارسال شده در مقاله های پزشکی